1. Eredeti neve Marie Magdalene Dietrich.
2. A közismert színész- és énekesnő hegedűművésznek készült, szigorú neveltetése miatt hegedűn és zongorán is tökéletesen játszott. A weimari Zeneművészeti Főiskolára járt, de sajnos kettétörte ígéretes karrierjét, hogy ínhüvelygyulladással küzdött.
3. Első férje Rudolf Siebert volt, akitől Maria lánya született.
4. 1931-ben még Oscar-díjra is jelölték a Marokkóban nyújtott alakításáért.
5. Marlene biszexuális volt, szeretői között tudhatta Ona Munson színésznőt, a Kennedy-fivéreket, Frank Sinatrát, Ernest Hemingwayt, sőt, még G.B. Shaw-t is.
6. 1936-ban Joseph Göbbels Hitler utasítására hazahívta a színésznőt, hogy Németországban forgasson. Remek szerepeket és nagyon sok pénzt kínáltak neki, sőt, még a forgatókönyv kialakításába és a munkatársak kiválasztásába is lett volna beleszólása. Azonban Dietrich egyértelműen visszautasította Hitler ajánlatát, mondván, hogy neki egy náci ország nem a hazája, így nem is hajlandó visszatérni.
7. A továbbiakban az Amerikai Egyesült Államokban játszott, olyan rendezők keze alatt, mint Alfred Hitchcock, Ernst Lubitsch, Orson Welles és Billy Wilder. 1939-ben felvette az amerikai állampolgárságot.
8. Miután szerelmese, Jean Gabin csatlakozott a francia ellenálláshoz, Marlene Dietrich is tenni akart valamit a hitleri rezsim elleni harcban. Ezért énekesnőként az amerikai katonáknak tartott előadásokat, a lehető legközelebb a frontvonalhoz. A háború végén az első amerikai csapatokkal Németországba érkezett, és sikerült viszontlátnia édesanyját és nővérét.
Jean Gabin és Marlene 1945.
9. Politikai kiállása a hitleri náci ideológia ellen nemzetközi téren sok elismerést szerzett: 1947-ben megkapta a civilek által elérhető legmagasabb amerikai kitüntetést (Medal of Freedom), 1950-ben pedig a Francia Becsületrend lovagja lett.
10. 1992-ben Párizsban halt meg, hivatalosan szív- és veseelégtelenségben. Ugyanakkor titkárnője és barátnője, Norma Bosquet, aki élete utolsó heteiben naponta meglátogatta, azt állította, hogy a színésznő altató-túladagolással öngyilkos lett. Marlene Dietrichet kívánságának megfelelően Berlinben temették el.
10+1.
Marlene Dietrich a Manna Produkció Edith és Marlene előadásban is megelevenedik a Hatszín Teátrumban. Botos Éva és Nagy-Kálózy Eszter személyesíti meg a XX. század két kultikus művészét Edith Piafot és Marlene Dietrichet. Tökéletes választás ez az előadás annak, aki elmerülne a háború alatti és utáni párizsi világban és sanzonokban.
hirdetés