Bartók Béla zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató, a közép-európai népzene nagy gyűjtője, a Zeneakadémia tanára a 20. század egyik legjelentősebb zeneszerzője volt.
A magyar és az európai zenetörténet, valamint az egyetemes kultúra szempontjából is korszakalkotó jelentőségű művészről hoztunk 10 érdekességet.1. Bartók Béla négyéves korában már negyven dalt tudott elpötyögni a zongorán, ötévesen már négykezes darabokat játszott édesanyjával, hatévesen pedig kiderült róla, hogy abszolút hallása van.
2. A zene mellett nagy érdeklődéssel foglalkozott természeti környezetével, selyemhernyókat is tenyésztett.
3. Bartók népdalgyűjtő munkássága kihatott a modern populáris zenére is, a kínai popzenét forradalmasító Wang Leehom Bartók példáját követve indult el Kínában élő kisebbségek zenéjét kutatni, és építette be azok elemeit és hangszereit a dalaiba.

4. Műveinek teljes jegyzékét Szőllősy András zenetörténész alkotta meg, így Bartók kompozícióit Szőllősy-jegyzékszámmal határozzák meg.
5. Bartók Béla műveit pályája kezdetétől az Anschlussig az osztrák Universal Edition adta ki, utána a Boosey & Hawkes kiadó jelentette meg, ma ők birtokolják a teljes Bartók életmű kiadási jogait.
6. Bartók Béla a korábbi magyar bankjegy-sorozat ezerforintos címletén volt látható. Az 1983 és 1999 között forgalomban levő címlet érdekessége, hogy Bartókot fiáról (a mérnök Bartók Béláról) mintázta a grafikus.

7. Amikor
ideiglenesen az Egyesült Államokban telepedett le, soha nem kért amerikai állampolgárságot, mindvégig magyar állampolgár maradt, mert később haza szeretett volna térni.
8. Bartók utolsó befejezett alkotása a Szólószonáta hegedűre, mely
Yehudi Menuhin megrendelésére készült 1944-ben.
9. Születésének évfordulóján, 2008. március 25-én Bartók volt látható a Google logóján. Ez volt az első magyar illetőségű logó az internetes kereső történetében.
10. Nevét viseli számos utcán, téren és intézményen kívül a Merkúr egyik krátere, valamint a 4132 Bartók nevű kisbolygó is.
hirdetés