Te mit láttál? Értékeld itt!
x keresési feltételek törlése
< vissza a cikkekhez
Így lett Reindl Ludovikából Blaha Lujza - 170 éve született a nemzet csalogánya

2020-09-08 11:49:19
A nemzet csalogánya Rimaszombat egyik városszéli házában született, 1850. szeptember 8-án Reindl Ludovika néven. Lujzának azonban anyja lányneve után kezdték el szólítani rokonai, és ezt a nevet egész életén át meg is tartotta.

Színészgyerek volt. Apja, Reindl Sándor ugyan huszártisztként végigharcolta a szabadságharcot, később azonban Várai néven vándorszínésznek állt. Anyja Ponti Aloiza szintén színésznő volt. A kis Lujza a színpadon nőtt fel. Dalos képességeit hamar kamatoztatta, ugyanis 1855-ben ötévesen lépett először színpadra Mezőtúron, ahol a felvonások között énekelt.  Akkor még apja művészneve után Várai Lujzaként ismerték meg. Apja halála után anyja újból férjhez ment: 1857-ben kötött házasságot Kölesi Antal díszletfestővel. Így történt, hogy a művésznőt néhol Kölesi Lujza néven, nevelőapja vezetéknevén is említik.



Blaháné 1865 környékén lett, amikor Szabadkán játszott. Ott ismerte meg a 37 éves Blaha János színházi karmestert. Blaha ekkor még csak 16 éves volt. Tőle kapta zenei képzését. A korrepetitor szép és tehetséges tanítványa kedvéért még magyarul is megtanult. 41 évesen, tüdőbajban meghalt férje nevét – bár még két házasságot kötött – élete végéig viselte.

1866-ban Debrecenbe szerződött, s férje halála után 1871-ben került Pestre, a Nemzeti Színházhoz, ahol népszínműben, operettben és operában egyforma sikerrel szerepelt, ekkor már Blaha Lujza néven.

A 41 évesen, tüdőbajban meghalt férje nevét – bár még két házasságot kötött – élete végéig viselte.

Hetvenedik születésnapjára a főváros Blaha Lujza térnek keresztelte el a régi Népszínházat (akkor már régen a Nemzeti Színház „ideiglenes” otthona volt) körülvevő teret. Lakásának erkélye éppen a színházra nyílt, onnan nézte végig, ahogyan a munkások létrákon felszögezik az új zománctáblákat: „Blaha Lujza tér”.

hirdetés
hirdetés
Ajánló
Dennis Martin: Die Päpstin A pápanő
József Attila Színház
Dorian Gray
Spirit Színház
István, a király
Budapesti Operettszínház
Káosz
Karinthy Színház
Teszt ajánló
NEKED AJÁNLJUK

Nagy Sándor

A legnagyobb elismerés az, ha a nézők elismerik azt, amit csinálok.

GERGYE KRISZTIÁN KAPJA AZ ART IS BUSINESS FIDELIO - KULTURÁLIS MECÉNÁS KÜLÖNDÍJÁT

Családban marad - Bérletes lehetőség a Spirit Színházban

Nagy ALFÖLDI RÓBERT teszt

TESZT: Melyik Shakespeare hősnő lennél?

Mondd el a véleményed!
Belépés

Lépj be és mondd el a véleményed a cikkről!

Szavazáshoz jelentkezz be!

Facebook belépés

vagy

Elfelejtett jelszó
x keresési feltételek törlése
< vissza a cikkekhez