Te mit láttál? Értékeld itt!
x keresési feltételek törlése
< vissza a cikkekhez
10 dolog, amit nem tudtál Az ember tragédiájáról
1. Az ember tragédiájában szereplő Éva megformálásában nagy szerepet játszott Madách felesége, Fráter Erzsébet, aki megcsalta őt börtönévei alatt. Házasságuk jól indult, azonban amikor Madách támogatta az 1848-as eseményeket, és börtönbe vetették, felesége fogadta régi udvarlóit. A szabadulás után elváltak, és a költő úgy érezte, csalódott a nőkben. Azt mondta, csak azért nem festette sötétebb színekkel Évát, mert a mű megírásakor eszébe jutott édesanyja.


2. A 15 felvonásos drámai költemény nagy terjedelme miatt meglehetősen nehezen kezelhető: ha minden mondatot megtartva, és a szerzői utasításokat követve próbálnánk színpadra állítani, öt-hat órásnál is hosszabb darabot kapnánk szünet nélkül.


3. Madách Imre a következő feljegyzést készítette a Tragédiához: 
„Kezdtem 1859. febr. 17-én, végeztem 1860. márczius 26-án.”


4. Madách megküldte az egyetlen létező kéziratot Arany Jánosnak. Aranynak kezdetben nem tetszett a mű, különösen, hogy a Teremtőt Madách egy munkájára önelégültséggel tekintő mesteremberként mutatta be. Hónapokkal később mégis végigolvasta a darabot és rájött, hogy elhamarkodottan ítélt, amikor azt mondta, az csak utánzása a Faustnak. Az átolvasás során a koszorús költő bele is javított a kéziratba, mintegy 5718 alkalommal, de a javítások túlnyomó részében csak stilisztikai, helyesírási változásokat eszközölt a művön.


5. A Tragédia életében egyedül a kommunizmus korszaka jelentett apróbb törést. 1945 után, a diktatúra kiépülésével párhuzamosan valóságos „szellemi irtóhadjárat” indult ellene, főleg azért, mert a falanszter-színt a kommunista utópia kigúnyolásaként, magát a drámát pedig „reakciós”, „vallásos”, „haladásellenes” műként értelmezték és ítélték el.


6. Az ősbemutatón 1883. szeptember 21-én Jászai Mari játszotta el Évát, Ádámot Nagy Imre, Lucifert pedig Gyenes László alakította. A rendező Paulay Ede volt, aki Madách Aladártól, az író fiától kért engedélyt Az ember tragédiája átdolgozására. A drámai mű 4117 sorából 2560-at hagyott meg. Az előadás így is négy órás volt öt szünettel.


7. A darab premierje egyben a villanyvilágítás premierje is volt a Nemzeti Színházban.


8. New York, Chicago és Cleveland magyarjai Lugosi Béla főszereplésével láthatták egykor a darabot: ő játszotta Ádámot.


9. A tragédiából a számos angol fordításon kívül Madách művét átültették finn, olasz, svéd, spanyol,katalán, francia, holland, orosz, bolgár, cseh, szlovák, lengyel, román, eszperantó, jiddis, galego sőt nem régiben arab nyelvre is.


10. A századik évfordulón új, ünnepi premier volt a Nemzeti Színházban. Vámos László rendezte, Ádámot Bubik István, Évát Tóth Éva, Lucifert pedig Balkay Géza alakította. A díszbemutatót megelőző ünnepségen jelentették be: ezentúl, szeptember 21-e a Magyar Dráma Napja.


Coverfotó: Az ember tragédiája, 2002, Nemzeti Színház, Pap Vera, Alföldi Róbert, Szarvas József















hirdetés
hirdetés
Ajánló
Dennis Martin: Die Päpstin A pápanő
József Attila Színház
Dorian Gray
Spirit Színház
István, a király
Budapesti Operettszínház
Káosz
Karinthy Színház
Teszt ajánló
NEKED AJÁNLJUK

Adománygyűjtést szervez a Radnóti Színház, az eSzínház és a Líra az egészségügyi dolgozóknak

Jön A játékos a Radnótiban "Fehéren- Feketén" - nem csak szerencsejátékosoknak!

Nagy Zsolt kapta idén az Örkény Színház Pünkösti-díját

Mennyi Shakespeare idézetet ismersz fel? - TESZT

NAGY MUSICAL TESZT

Mondd el a véleményed!
Belépés

Lépj be és mondd el a véleményed a cikkről!

Szavazáshoz jelentkezz be!

Facebook belépés

vagy

Elfelejtett jelszó
x keresési feltételek törlése
< vissza a cikkekhez