Te mit láttál? Értékeld itt!
x keresési feltételek törlése
< vissza a cikkekhez
114 éve született a magyar származású Frida Kahlo - 10 érdekesség
1.145 festménye közül 60 önarckép. Elmondása szerint azért, mert magányos volt és mert saját magát ismerte a legjobban.

2. Az édesapja révén magyar származású a mexikói festőnő, mivel apai nagyszülei Magyarországról települtek át Németországba, és Frida apja, Guillermo (Wilhelm) Kahlo fényképész innen érkezett Mexikóba.

3. Hatévesen gyermekbénuláson esett át, ennek következtében az egyik lába deformálódott. Hogy ezt leplezze, gyakran bújt férfiruhába, amelyben meglepően jól érezte magát. 

4. 18 évesen egy buszos közlekedési baleset érte, súlyos gerincsérülést szenvedett, egy acélrúd átszúrta a medencéjét és a nemi szervét és iszonyú kínokat élt át. Két évig ágyhoz kötve élt, de talán soha nem fogott volna ecsetet a kezébe, ha ez nem történik meg vele. Egy, a baldachinos ágya mennyezetére szerelt tükörben nézhette magát, így festette első önarcképét. 

5. Férje, a nála huszonegy évvel idősebb Diego Rivera neves festő, nemhogy jóképűnek, de még sármosnak sem volt nevezhető. Ennek ellenére a házasság fogalmát különösen értelmezte, és rendszeresen voltak szeretői, akiket nem is titkolt. Felesége ezt elnézte neki, ám amikor Frida húgával kezdett viszonyt, a festőnő úgy gondolta, hogy ettől kezdve ő is a nyitott házasság útjára lép. 


Frida és Diego

6. Frida, jóllehet orvosai ezt nem tanácsolták, megpróbálkozott a gyermekvállalással, de terhessége vetéléssel végződött. Ezt örökíti meg A repülő ágy című festménye.
„Két súlyos balesetet szenvedtem életemben. Az egyik a busz, amely összetörte a testem, a másik Diego.” -vallotta a festőnő.


A repülő ágy

7. Nyíltan vállalta biszexualitását és a női szexualitás a festményein is központi szerepet kapott. Szeretői között ott találhatjuk a magyar származású Muray Miklóst, a Costa Rica-i Chavela Vargas énekesnőt, a német Heinz Berggruent és Lev Trockijt is, akinek a Rivera házaspár kérésére adtak menedékjogot Mexikóban. Neki ajánlotta egyik legszebb, legragyogóbb önarcképét, a Függönyök között címűt.


Függönyök között

8. Ő volt az első latin-amerikai festő, akitől képet vásárolt a Louvre (The Frame)

9. 1950-ben hét operációt végeztek a gerincén, ettől kezdve tolószékbe kényszerült, és állandó fájdalomcsillapításra szorult. 1953-ban pedig amputálták jobb lábát, és nem hagyhatta el az ágyát, ezért első önálló mexikói kiállításának megnyitójára mindenki legnagyobb meglepetésére ágyában fekve, díszes tehuana ruhában jelent meg.

10. Halálának oka a mai napig tisztázatlan. Az orvosok szerint tüdőembóliát kapott, a környezete azonban azt rebesgette, hogy öngyilkos lett. Naplója utolsó soraként ugyanis azt írta: „Remélem, örömteli az elmúlás, és soha nem térek vissza.”

10+1. Frida a mai magyar művészetre is hatással volt. A Duda Éva Társulat és a Budapesti Operettszínház közös produkciót mutatott be Frida címmel, melyben a próza, a zene, a tánc és a videóanimáció egyedi hatásával idézték meg Frida Kahlo életét, címszerepben Gryllus Dorkával és Gubik Petrával. 



Dryllus Dorka és Gubik Petra
Fotó: Dömölky Dániel 


hirdetés
hirdetés
Ajánló
Dennis Martin: Die Päpstin A pápanő
József Attila Színház
Dorian Gray
Spirit Színház
István, a király
Budapesti Operettszínház
Káosz
Karinthy Színház
Teszt ajánló
NEKED AJÁNLJUK

"Szervusz Imre, hát itt vagyunk újra, vigyázz ránk!" - Béres Ilona újra hazatalált.

Szkalla lányok a magyar színházban

Hollywoodba repít a Fórum Színház első bemutatója Szente Vajk rendezésében

Ifj. Vidnyánszky Attilával erősít jövő évadban a Vígszínház, aki Hamlet szerepében mutatkozik be először

Felismered a színházakat kép alapján? -TESZT

Nagy ESZENYI ENIKŐ teszt

Mondd el a véleményed!
Belépés

Lépj be és mondd el a véleményed a cikkről!

Szavazáshoz jelentkezz be!

Facebook belépés

vagy

Elfelejtett jelszó
Ajánlott programok
7.1
FRIDA
Budapesti Operettszínház
Jegyvásárlás
Értékeld Te is az előadást!
x keresési feltételek törlése
< vissza a cikkekhez