Március 23-án tartották a Játékszín idei utolsó bemutatójának olvasópróbáját. Szente Vajk Legénybúcsú című vígjátékát május 4-én láthatja először a közönség.
A Legénybúcsú helyszíne egy szálloda, ahova két jóbarát érkezik egy laza éjszakára. A nősülés előtt álló Simon nem sejti, hogy barátja alaposan megkeveri a szálakat... Szente Vajk nemcsak szerzőként, rendezőként is jegyzi a produkciót. Első alkotása a Játékszínben egy Rejtő-adaptáció volt 2015-ben; A szőke ciklon a kezdetektől közönségsiker, nemrég lépte túl a 150. előadást.
Az alkotó Legénybúcsú című komédiájával ugyancsak a rejtői hagyományokat igyekszik ápolni, ezúttal Rejtő Jenő Herkules bonbon című írása előtt tisztelegve, azonban a klasszikus bohózat műfajának határait a végsőkig feszegetve, már-már paródiájaként néhol túlzó fordulatokkal operál. A közönséget a megszokottnál is több félreértés és még több átöltözés nevetteti majd.
A darabban Szente Vajk maga is színpadra lép, a további szerepeket pedig Nagy Sándor, Bálizs Anett, Szerednyey Béla, Csonka András, Kovács Gyopár, Barabás Kiss Zoltán, Dobos Judit, Lévay Viktória és Oláh Béla játssza.
Fotó: Juhász G. Tamás
„A mai magyar szórakoztató színpadi művek palettáján garantáltan új színfolt lesz ez a komédia – nyilatkozta Bank Tamás, a Játékszín igazgatója. – Szente Vajk a nézői visszajelzések alapján nálunk már bizonyította, hogy remekül bánik a műfajban rejlő lehetőségekkel.”
Bank Tamás rávilágított, a színházi szakma nem dúskál magyar kortárs vígjátékban. A Játékszín műsorszerkesztésekor fontos szempont, hogy mai szerzők művei is színre kerüljenek, s ez az előző évadokban bemutatott – Szakonyi Károly, Tasnádi István és Szervét Tibor – munkák után a 2018/2019-es szezonban sem maradt ki a koncepcióból.
„Rendezői szempontból a Legénybúcsú remek stílusgyakorlat – mondja Szente Vajk. – Közhelynek számít Karinthyt idézni, hogy humorban nem ismerek tréfát, ahogy a »szórakoztatás a legnehezebb műfaj« kiszólás is, de ezúttal valóban az a feladat, hogy a stílusosan létrehozzam ezt a farce-ot. Az előadás akkor fog jól működni, ha a magyar színházi hagyomány számára annyira természetes lélektani realizmus eszköztárát használjuk, és akkor lesz igazán vicces, ha a színészek komolyan játszanak.”
A produkció díszlettervezője, Kovács Yvette Alida klasszikus, elegáns térként ábrázolja a cselekménynek helyszínt adó szállodai szobát, amelyben néhány design-elem utal a földszinten működő kaszinóra. A jelmezeket ugyancsak ő tervezte, a napjainkban játszódó történethez mai öltözeteket állított össze.
A Legénybúcsú május 4-étől szerepel a Játékszín repertoárján.
hirdetés